Koronkowa robota

nsNeSpoon wykorzystuje wzory koronek, które pochodzą z Koniakowa i robione są ręcznie przez ludowe artystki. Mimo to w swojej twórczości odżegnuje się od skojarzeń folkowych, inspiracji wyłącznie twórczością ludową.

Dla NeSpoon piękno przybrało formę koronki, mandali, pierwotnego motywu zdobniczego, który pojawia się w sztuce bardzo wielu kultur, nie tylko w tradycji indyjskiej czy tybetańskiej. Jest w nim spokój i symetria, której wszyscy instynktownie szukają. Odruchową, „biologiczną” sympatię do symetrycznych wzorów mamy wszyscy wdrukowaną gdzieś bardzo głęboko w sobie, niezależnie od wieku, światopoglądu i warstw wykształcenia. W muralu na fasadzie olsztyńskiej Galerii BWA w kosmogonicznej wizji wykreowanej wraz z Maniakiem, koronka wyobraża ciała niebieskie. W działaniach street artowych dla wybranej przestrzeni w mieście NeSpoon przeznacza zawsze jedną unikatową koronkę, którą odmalowuje potem jeszcze tylko raz – w malarskiej impresji na płótnie.

Jej prace nie mają wiele wspólnego z tym, co najczęściej widać na murach. Upodobała sobie wzory koronkowe, przypominające mandale. To i biały spray to jej znaki rozpoznawcze. Artystka używa jednak różnych mediów, niektóre jej prace powstają z ceramiki i betonu, inne z włóczki. Poniżej zamieszczamy galerię tych wyjątkowych dzieł sztuki.

 

ns8 ns2 ns3 ns5 ns6

Więcej zdjęć na stronie :  http://aleswiatjestpiekny.wordpress.com/2014/08/18/4534/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.